Picture
Iranistyczne Koło Naukowe serdecznie zaprasza do udziału w drugiej edycji Orientalistycznej Szkoły Dyplomacji. Inicjatywa ta jest pomysłem realizowanym przez IKN Kontekstów Islamu we współpracy z naszym kołem. Jej celem jest zapoznanie studentów orientalistyki z charakterem pracy dyplomatycznej w krajach Orientu oraz kulturową i polityczną specyfiką tego obszaru świata. 

W programie II Orientalistycznej Szkoły Dyplomacji planowane są spotkania z: Dorotą Parzymies (Fundacja "Ocalenie"), Janem Natkańskim (były ambasador RP w Egipcie, Sudanie i Kuwejcie), Maciejem Langiem (były ambasador RP w Afganistanie) i płk Michałem Roszczyną (attache obrony RP w Syrii). 

Najlbiższe spotkanie już we wtorek, 26 marca - szczegóły tutaj.  Na temat II Orientalistycznej Szkoły Dyplomacji więcej tutaj

 
Picture

Pierwsza część naszego spotkania poświęcona była tradycyjnym obrzędom ślubnym w Iranie. Później przedstawiono tło obyczajowe i przepisy, odnoszące się do instytucji małżeństwa. Na koniec uczestnicy spotkania podzielili się swoimi refleksjami i odczuciami w związku z prezentowanymi materiałami.

Najważniejsze dla nas, organizatorek dyskusji, było przedstawienie kwestii małżeństwa w Iranie z jak najszerszej perspektywy. Nie chciałyśmy ograniczać się do przedstawienia zwyczajów, tradycji weselnych, czy też opowiadać tylko o prawnych aspektach małżeństwa i rozwodu, tym bardziej, że kultura, panujące prawo, obyczaje i mentalność społeczeństwa nie są oddzielnymi bytami – wręcz przeciwnie, przeplatają się. Pozostając w kręgu perskiej tradycji można porównać je do wielu tkaczy, którzy, pracując przy jednym krośnie, tkają dywan o skomplikowanym wzorze. Pozornie jednorodny, spójny, ale przypatrując się mu bliżej, można dostrzec wpływ poszczególnych tkaczy. Który z nich wywarł największy wpływ na kształt instytucji małżeństwa w Iranie?